V současné době se všichni nacházíme v nelehké situaci. Velkou silou nás zasáhla druhá vlna koronaviru. Dle informací, které slyšíme v rádiu a televizi a čteme na internetu, jsme na tom v tuto chvíli, co se týká počtu nových pozitivních s COVID-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, nejhůře na světě. S velkou pravděpodobností nás čekají ještě přísnější opatření, než máme nyní. Vypadá to na úplný lockdown. Co víme, přinese nám to v budoucnu ekonomické problémy, zatím nevíme, jak velké budou.

Ráda bych zrekapitulovala období mezi jarní vlnou a nyní tou podzimní vlnou koronaviru v oblasti realit a hypoték.

Na začátku první vlny se realitní trh na chvíli zastavil. Lidé se báli, nechtěli se scházet, téměř nevycházeli z domu. Jejich cesty mířili jenom do práce, na nákup a zpět domů. Zastavení života bylo patrné i v ulicích. K obnovení na realitním trhu došlo postupně koncem dubna. Je to patrné i na hypotečním trhu, kdy od května opět roste zájem o hypotéky. V následujících měsících to vypadalo tak, že se všichni snažili dohnat „mrtvé období“. Realitní trh žije i v průběhu prázdnin. Je to opět vidět na objemu poskytnutých hypoték v červenci 21,5 mld.Kč. Došlo též k poklesu průměrné úrokové sazby a 2,15%p.a.

Jak mnozí očekávali, že díky „krizi“ dojde k poklesu ceny nemovitostí, tak k tomu nedošlo. Samozřejmě nevíme, jak se na realitním trhu projeví nynější utlumení. Bude záležet na tom, jak dlouho toto období potrvá, k jak velkému propadu ekonomiky dojde, jak vše ustojí firmy, jak vysoká nezaměstnanost bude, atd. To ukáže čas.

V oblasti pronájmů je na trhu od jara podobná situace, kdy došlo ke zlevnění cen pronájmů, díky volným bytům, které byly určeny ke krátkodobému pronájmu.

My v realitách nadále standardně fungujeme. Pokud potřebujete poradit, případně pomoci, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme.

Všem přejeme hodně zdraví, pevné nervy.