Koronavirová pandemie zahýbala trhem s pronájmy nemovitostí, především v Praze. A to díky uzavření hranic České republiky. Tím, že do Prahy přestali mířit turisté, byty určené ke krátkodobým pronájmům, zejí prázdnotou. Majitelé těchto bytů se tedy rozhodli, nabídnout je k dlouhodobému pronájmu. Byty v samotném centru Prahy najdete v nabídce klidně i za 12.000 Kč/měsíc. Za podobnou cenu nabízíme byt k pronájmu přímo na metru Strašnická a vypadá, že pokud budeme chtít byt skutečně pronajmout, bude třeba jít s cenou ještě níž. V únoru letošního roku bychom takovýto byt pronajali obratem.

V Praze se aktuálně k pronájmu nabízí přes 8 tis.bytů. Po uzavření hranic došlo k tomu, že nabídka na trhu s byty k pronájmu vzrostla téměř o 100%, díky volným bytům využívaným ke krátkodobým pronájmům. Je velký tlak na snižování cen pronájmů. Došlo ke snížení cen cca o 15% s pravděpodobným dalším snižováním cen (nyní byt o velikosti 60 m2 – sleva na nájemném cca o 2.000 Kč/ měsíc).

Je předpoklad, že ceny pronájmů půjdou stále dolů. Aktuálně je totiž převis nabídky nad poptávkou. Majitelé především, tzv. „investičních“ bytů budou chtít pronajmout i za výrazně nižší cenu, jenom aby tato cena alespoň pokryla splátku hypotéky.

Záleží, jak dlouho bude trvat, než se vrátí opět turistický trh k normálu. Myslíme si, že v brzké době to nebude, lidé budou mít obavy cestovat. Je tedy pravděpodobné, že někteří majitelé nemovitostí budou nuceni přistoupit i k jejich prodeji, jelikož nebudou chtít splácet úvěry z vlastních zdrojů. Pokud by tato situace nastala, pravděpodobně by byl tlak na cenu prodávaných bytů, která by mohla přechodně klesnout. To ale ukáže čas. Někteří majitelé pravděpodobně využili možnosti odkladu splácení hypotečního úvěru o 3-6 měsíců.

Cenu nemovitostí též mohou ovlivnit nucené prodeje. Je dost pravděpodobné, že firmy budou propouštět svoje zaměstnance (což už se děje nyní). Tito lidé se pak mohou dostat do složité životní situace a budou přemýšlet, jak danou situaci nejlépe řešit. Je možné, že budou též prodávat nemovitosti za nižší cenu, než je tržní.

Aktuálně se jedná o prodeje bytů, tzv. „pod cenou“ pouze o jednotlivé případy, které zatím na pokles nabízených cen prodávaných bytů vliv nemají.

Pokud potřebujete poradit s prodejem nebo pronájmem vaší nemovitosti, případně zjistit aktuální tržní cenunemovitosti, ozvěte se nám, rádi s vámi vše probereme.