Začátkem dubna došlo ke schválení možnosti odkladu splátek u půjček, mimo jiné i u hypotečních úvěrů. Jedná se o dobrovolné rozhodnutí ze strany klientů. K odkladu splátek nedochází automaticky. Klienti bank musí o odklad požádat na formuláři. Do žádosti stačí napsat, že se jedná o odložení splácení z důvodu pandemie a dojde k odložení splácení. Pozor je nutné, aby klient nebyl v prodlení se splácením déle než 30 dní.

Odložit splácení úvěru je možné až na 6 měsíců. Klienti mohou požádat i o odklad splácení úroků. Nicméně po celou dobu odkladu splácení dochází k úročení zůstatku úvěru. Tzn. že klient bude muset úroky zaplatit. Automaticky se mu prodlouží o lhůtu odkladu splácení délka splatnosti úvěru s tím, že původní splátka úvěru se nenavýší.

 

Ministryně financí Alena Schillerová avizovala již koncem března návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4%. Od roku 2016 je tato povinnost na straně kupujících. Toto zrušení uvažovala v souvislosti s rozhýbáním realitního trhu. Na druhou stranu též avizovala, že by současně došlo ke zrušení uplatnění daňového odpočtu úroků z hypoték.

V pondělí 20.4. došlo k projednávání výše uvedeného na vládě, ale bohužel v tuto chvíli to není podporováno.

 

Aktuální situace na realitním trhu je taková, že došlo k zamrznutí prodejů. Kupující vyčkávají, jak tato situace dopadne. Tak uvidíme, co nám přinese blízká budoucnost.