Máme za sebou již téměř dva měsíce nouzového stavu, omezení volného pohybu a téměř úplného zastavení ekonomiky. Po velikonocích vláda začala pomalými krůčky rozvolňovat nastavená omezení. Tato rozvolnění mají probíhat až téměř do konce května, kdy by se náš život snad mohl pomalu dostat do „normálu“. Nicméně již teď vláda avizuje, že některá opatření tu s námi budou ještě dále.

Pojďme se ale nyní podívat na aktuální situaci na realitním trhu. 30.4. vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4%. Toto zrušení se týká všech převodů, kde účinky vkladu na katastr nemovitostí nastaly v prosinci 2019, jde tedy o zpětnou platnost. Pokud vlastník daň uhradil a splňuje výše uvedený časový rámec, daň mu bude vrácena. Zároveň dojde ke zrušení odpočtu úroků z úvěru od 1.ledna 2022, tzn. u všech smluv, kde právní účinky vkladu nastanou do konce roku 2021 je možné si odečítat úroky z úvěrů.

Vláda věří, že tato opatření pomohou rozhýbat realitní trh. Nicméně toto ještě musí schválit Poslanecká sněmovna.

V Praze se aktuálně k pronájmu nabízí přes 8 tis.bytů. Po uzavření hranic došlo k tomu, že nabídka na trhu s byty k pronájmu vzrostla téměř o 100%, díky volným bytům využívaným ke krátkodobým pronájmům. Je velký tlak na snižování cen pronájmů. Došlo ke snížení cen cca o 10% s pravděpodobným dalším snižováním cen (nyní byt o velikosti 60 m2 – sleva na nájemném cca o 1.800 Kč/ měsíc).

Aktuálně nabízíme k pronájmu byt 1+1 o velikosti cca 50 m2 přímo na metru Strašnická za 13.500 Kč včetně služeb. V současné době o byt není zájem, přitom ještě v únoru bychom ho za tuto cenu pronajali obratem.

Dost často nám volají prodávající, zda mají prodat svoji nemovitost, nebo mají počkat. Mají obavu, že ceny nemovitostí půjdou z důvodu krize rapidně dolů. Myslíme si, že k velkému poklesu cen nemovitostí nedojde, a to z toho důvodu, že příčina probíhající krize má důvod jinde, nejde primárně o ekonomickou krizi. Nicméně velký vliv na pokles ceny bude mít doba, jak dlouho krize potrvá. Pokud pár měsíců, tak se to v ceně nemovitostí téměř neprojeví, pokud by ale ekonomika spadla do recese, pak by muselo dojít k narovnání trhu.

V nejbližší době se dostanou do prodeje „se slevou“ investiční byty, které pořizovali investoři na krátkodobé pronájmy, které nyní ovšem není možné obsadit. A dále byty, které budou nuceni majitelé prodat z důvodu existenčních problémů.

Nabídková cena prodejů bytů v Praze prozatím zůstává relativně stabilní. Na trhu se objevují pouze jednotlivé případy nabídek pod cenou. Zatím objem takovýchto bytů k prodeji není tak vysoký, aby se výrazně snížil průměr cen.

V Praze byla v 1.polovině dubna utlumena nabídka bytů k prodeji cca o 38%. Jedním z důvodů může být, že o byty v tuto chvíli není velký zájem a prodávající mohou vyčkávat. Poptávka po bytech mohla poklesnout i z důvodu avizovaného zrušení daně z nabytí nemovitosti, k jehož schválení došlo až teprve nyní.

Co aktuálně doporučujeme prodávajícím pokud potřebují prodat svoji nemovitost rychle: snížit cenu a především se zaměřit na kvalitní prezentaci své nemovitosti.

Co bude v této době potřeba udělat pro úspěšný prodej nemovitosti? Díky zpomalení realitního trhu bude důležité, jak bude nemovitost připravena k prodeji. Velký důraz je třeba klást na kvalitní prezentaci nemovitosti. V současné době je spousta možností, jak kvalitně prezentovat nemovitost, tak aby kupující mohl svůj předvýběr realizovat z pohodlí domova.

Důležité je při prezentaci nemovitosti využít moderních nástrojů jako jsou: home staging, virtuální prohlídka, videoprohlídka, profesionální fotografie, 3D půdorys a další).

V případě použití těchto nástrojů je možné nemovitost prodat rychleji a za vyšší cenu cca o 5-10%, než srovnatelnou nemovitost bez přípravy.

Ve výsledku mohou mít majitelé prodej nemovitosti „zdarma“ s veškerým servisem na klíč (právní servis, úschova peněžních prostředků, vyřízení hypotečního úvěru, a další).

Kvalitní prezentace nemovitosti s využitím moderních nástrojů v době omezení pohybu osob se nám osvědčila. Díky těmto použitým technologiím jsme prodávali i v této nelehké době. Bez videoprohlídky, případně virtuální prohlídky bychom nedokázali kupujícím nemovitost dostatečně představit. Pak už jenom stačilo přijít a na místě podepsat rezervační smlouvu.

Rovněž je důležitá inzerce, nestačí jen vyvěsit na internet, ale využít i dalších možností propagace nemovitosti. Je též nutné mít stanovenou reálnou tržní cenu.

Důležitá je tedy příprava nemovitosti, inzerce a cena.

Pokud řešíte aktuálně prodej nemovitosti a nechcete prodávat pod cenou, neváhejte se na nás obrátit rádi Vám poradíme, případně i s prodejem pomůžeme.