V současné době se všichni nacházíme v nelehké situaci. Všude kolem nás řádí nepřítel číslo jedna koronavirus COVID-19. Stal se strašákem pro většinu zemí světa. Téměř nikdo neřeší nic jiného než množství nakažených, jak a kde sehnat ochranné pomůcky, jak ochránit především naše seniory a další. Prožíváme období, kdy musíme respektovat a dodržovat nařízení vlády, aby došlo k zastavení šíření pandemie. Musíme nosit roušky, máme omezený pohyb venku a další. Vláda přichází stále s dalšími restrikcemi a s dalším návrhem o prodloužení nouzového stavu. Nikdo si asi v tuto chvíli neumíme představit, co toto přinese, hlavně co se týká ekonomického dopadu. Nevím, zda tato striktní opatření jsou tak důležitá, nejsem lékař, ale dle mého názoru toto může mít a s největší pravděpodobností i bude mít nedozírné následky. Lidé budou mít problém platit svoje závazky a dostanou se do složité situace. Bude docházet k psychickým problémům. Lidé nemohou ven, nemohou posilovat přirozenou imunitu, ke které potřebují především čerstvý vzduch, vitamín C a pohodu. Již nyní se spousta lidí bojí vycházet na ulici, aby se nenakazili, protože v televizi, na internetu, v novinách všude se řeší jenom to jediné COVID-19. Co toto vše může přinést? Lidé začnou mít psychosomatické problémy a tím spíš se nakazí, nemusí jít jenom o COVID-19, ale třeba jinou chorobou a tím, že nefunguje ekonomika a vláda vynakládá nesmírné peníze na zdravotní péči a na náhradu škod zaměstnancům, firmám a dalším, může v budoucnu dojít k tomu, že když budou potřeba peníze do zdravotní péče, bohužel již nebude z čeho brát. Je třeba si tedy se zamyslet nad tím, zda tato veškerá opatření jsou skutečně tak nutná.

I v realitách pravděpodobně dojde k určitým změnám. Ministryně financí navrhuje dočasné zrušení daně z nabytí nemovitostí ve výši 4%, zároveň se zruší daňové odpočty úroků u hypotečních úvěrů, zmírňují se podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů (nyní bude stačit jenom 10% vlastních zdrojů, poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu zvýšila ze 45 na 50%, poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr úplně zrušila).

Aktuálně došlo k velkému zlevnění cen pronájmů a to díky volným bytům, které byly určeny ke krátkodobému pronájmu. Nicméně toto má pouze krátkodobý charakter, jelikož jakmile dojde k otevření hranic a k turismu, tak opět se ceny pronájmů dle mého názoru vrátí k původním hodnotám. Co se týká cen nemovitostí, možná v souvislosti s danou situací někteří lidé prodají nemovitosti, které měli na investici, případně někteří pravděpodobně nezvládnou danou ekonomickou situaci a budou muset prodat svojí nemovitost. Dle mého názoru dojde ke krátkodobému poklesu cen nemovitostí cca o 10% – 15%, nicméně jakmile ekonomika nastartuje, dojde opět k růstu cen, pravděpodobně na hodnoty před současnou krizí. Vše samozřejmě záleží především na době, jak dlouho takováto situace vydrží a hlavně k jak velkému propadu ekonomiky dojde. Jak se s tím se vším vypořádají firmy, kolik budou muset propustit zaměstnanců, jak vzroste nezaměstnanost a další.

My v realitách nadále standardně fungujeme. Pokud potřebujete poradit, případně pomoci, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme.

Budeme si držet palce, abychom danou situaci, co nejlépe zvládli a hlavně, abychom jí přežili ve zdraví.

Všem přeji hodně zdraví, pevné nervy.