Jestliže prodáváte svoji nemovitost sami, nejjednodušší je, obrátit se na realitní kancelář a nechat si zpracovat tržní odhad realitní kanceláří. Většinou tuto službu nabízí pro klienty ZDARMA.

Pokud ale přece jenom chcete prodejní cenu si stanovit sami, můžete využít následující způsoby:

  • Porovnáním inzerátů v inzerci: nejčastějším a nejjednodušším způsobem je podívat se do inzerce a vyhledat srovnatelnou nemovitost, která je aktuálně nabízena v dané lokalitě. Vždy je ale třeba mít na paměti, že se jedná o nabídkovou cenu, tzn. cena prodejní může být dost odlišná. Abyste mohli cenu správně stanovit porovnáním inzerátů, museli byste sledovat inzerci dlouhodobě.
  • Nákladovou metodou: koupil jsem nemovitost za 4 miliony + 500 tisíc jsem do ní investoval, a proto ji chci prodat za 4,5 milionu. Problém je, že tato metoda nefunguje vždy. Pokud se ekonomice daří, ceny nemovitostí rostou, může být tržní cena nemovitosti vyšší než vaše investice do nemovitosti. Pokud je ekonomika v recesi nebo se lokalita stane problematickou, pak tato metoda neobstojí.
  • Použitím cenových map: cenové mapy vyjadřují cenový průměr v dané lokalitě. Nezohledňují technický stav nemovitosti, orientaci oken, dispozici místností, podlaží, výtah, dopravní dostupnost, sociální vybavenost atp. Tedy velké množství detailů, které mohou mít na tržní cenu nemovitosti dost zásadní vliv.
  • Výnosovou metodou: tuto používají především investoři, kteří chtějí nemovitost koupit za účelem pronájmu. Pak si spočtou procentuální výnos z pronájmu, kdy roční výnos vydělí cenou pořízení a vynásobí 100. Úskalí výnosové metody může být, že lidé pořizující nemovitost na investici, se dívají na koupi pouze skrze finanční ukazatele. Lidé, kteří si nemovitost pořizují na bydlení, do nákupu vkládají svoje emoce, tudíž jsou schopni zaplatit za nemovitost více.
  • Odhad od makléřů: nejlepší je si pozvat na schůzky několik makléřů. Ty Vám sdělí svůj názor a na základě toho se dozvíte i cenu. Ale pozor, ne každý makléř to s vámi bude myslet dobře. Některý vám slíbí vyšší cenu, jenom abyste mu svěřili prodej nemovitosti. Je třeba si odhad nemovitosti nechat udělat od prověřeného makléře, který má za sebou historii anebo makléře, na kterého dostanete doporučení. Práce realitních makléřů se totiž velmi liší.
  • Ocenění nemovitosti od certifikovaného odhadce: je to dobrý způsob, jak se dozvědět cenu vaší nemovitosti. Ale pozor, certifikovaní odhadci nemovitosti většinou neprodávají, a právě kvůli tomu nemají okamžitou zpětnou vazbu z dění na realitním trhu. Vycházejí z údajů, které mají k dispozici, tzv.od stolu a tudíž nejsou schopni vám poskytnout tržní cenu nemovitosti.

Jak tedy nejlépe zjistit prodejní cenu?

Pokud prodáváte nemovitost sami bez realitky velmi záleží, jak dobře umíte prodej svojí nemovitosti propagovat a jaké máte obchodní dovednosti, jak dobrou cenu si umíte s potencionálním kupujícím vyjednat. Pokud prodáváte s realitním makléřem, záleží na tom, jak toto zvládne váš makléř.

Já vždy přistupuji k určení tržní ceny tak, že spojím dohromady většinu výše uvedených způsobů odhadu tržní ceny nemovitosti, přidám k tomu znalost dané lokality, svoje zkušenosti s prodejem a určím tzv.obvyklou tržní cenu, kterou očistím o extrémní ceny, tj.o nestandardní aktivity na realitním trhu.