Za dluhy SVJ ručí každý člen SVJ, tzn.každý vlastník bytové jednotky.

Členové SVJ ručí za jeho závazky celým svým vlastnickým podílem. Proto je v zájmu každého člena se pravidelně účastnit schůzí společenství vlastníků bytových jednotek a dohlížet na jeho hospodaření. Dluhy SVJ jsou totiž dluhem každého člena. Výše tohoto dluhu záleží na velikosti podílu.

Společenství vlastníků jednotek je právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku. Zakládá se proto, že pro jednotlivce by bylo obtížné zajistit správu budovy o několika bytech a zabezpečit zásadní opravy a zajistit jejich financování. Pro účely správy proto vznikají SVJ. Jako právnická osoba má každé SVJ svoje IČ a svůj běžný účet.

SVJ má na starosti především správu, provoz a opravy společných částí domu (střecha, výtah, chodba, kotelna, kočárkárna, atd.) tedy vše kromě bytů nebo nebytových prostorů, které jsou ve vlastnictví třetí osoby. Kromě toho zajišťuje pro bytové a nebytové jednotky dodávky služeb a jejich rozúčtování, nájem nebo pojištění celého domu.

Pokud prodáváte nebo kupujete byt v osobním vlastnictví a SVJ má nějaké dluhy, tak na nového vlastníka přechází i tyto dluhy, případně přeplatky, pokud jsou.

I v případě prodeje bytu v osobním vlastnictví, na kterém váznou dluhy, umíme řešit. Takže pokud takovýto byt prodáváte a nevíte si rady, obraťte se na nás, rádi Vám s takovým prodejem pomůžeme.