Přemýšlíte o tom, že byste si pořídili nové bydlení? Bydlení si člověk leckdy pořizuje jednou za život a měl by být obezřetný. V mnoha případech člověk na bydlení vynaloží veškeré svoje úspory a ještě si musí vzít hypoteční úvěr.

Máte tedy obavy z toho, co všechno prověřit, co udělat, abyste nenaletěli?

Nejlepším způsobem je vzít si odborníka, profesionála, tedy realitního makléře. Sice za službu zaplatíte, pomůže vám ale s vyhledáním nemovitosti, s prověřením ostatních důležitých náležitostí, souvisejících s pořízením nemovitosti, takže v konečné fázi můžete ušetřit spoustu peněz.

Nicméně pokud si myslíte, že to musíte zvládnout sami, tak níže najdete aspoň pár rad, jak postupovat.

Co prověřit při koupi nemovitosti?

  • Hledejte na internetu, na prohlídku přijďte připraveni – ještě před prohlídkou si zjistěte důležité, z internetu dostupné, informace. Zjistěte si dopravní dostupnost do a z práce, občanskou vybavenost (školy, školky, zdravotní zařízení, obchody, sportoviště, atd.). Zjistěte také, zda se v blízkosti nového bydlení neuvažuje například o stavbě nového developerského projektu, zda se v okolí nenachází nějaká hlučná továrna, případně jiný obdobný provoz. Seznamte se s územním plánem, který je dostupný na každém stavebním úřadu.
  • Stále se ptejte a vše vyzkoušejte – při první návštěvě se vyptávejte, otázky si připravte již doma. Ověřte si předem zjištěné informace z internetu. Nenechte se odbýt, nechte si vše jasně a srozumitelně vysvětlit. Zjistěte, proč se nemovitost prodává. Obejděte sousedy a zjistěte si, jaké je v lokalitě bydlení. Ptejte se na náklady domu (elektřina, vodné a stočné, vytápění…). Chtějte také energetický štítek budovy. Zjistěte též informace ohledně parkování, především v panelákových a bytových zástavbách se skutečně vyplatí.
  • Ověřte si právní stav nemovitosti – tyto informace zjistíte na Katastru nemovitostí z aktuálního výpisu z listu vlastnictví (vyhotoví vám ho na každé poště). Zjistěte si informace o právoplatném majiteli, dále zda na nemovitosti není věcné břemeno, zástavní právo (ve prospěch banky, díky úvěru, není problém, vyskytuje se u téměř 90% pořizovaných nemovitostí) nebo exekuce. Důležitý by pro vás měl být také nabývací titul, ze kterého zjistíte, za jakých okolností prodávající nemovitost získal. Též by vás mělo zajímat kolaudační rozhodnutí a příslušné stavební dokumenty.
  • Zjistěte stavebně technický stav nemovitosti – stav střechy a zateplení, vnitřní rozvody (stoupačky a odpady), stopy vlhkosti (na stěnách, ve sklepě), stav fasády, prověření statiky celého domu (u rodinných domů), stav podlah, zkontrolujte veškeré rozvody (elektřina, plyn, voda a teplo), stav oken, stav a kvalita řešení koupelny a toalety, stav a kvalita řešení kuchyně. Hledejte také stopy po přítomnosti nezvaných zvířecích obyvatel domu (trus, díry ve zdech, podezřelé zvuky, atd). Pokud nejste odborníky doporučujeme vzít s sebou stavební inspektory.

Dobrá rada na závěr, dívejte se na danou situaci kriticky bez emocí!!!