Prodej nemovitosti není jednoduchá záležitost. Lidé, kteří si chtějí prodat nemovitost sami si často neuvědomují, co takový prodej všechno obnáší.

Nejenom, že prodej nemovitosti vyžaduje určité znalosti, ale je zde více aspektů, na které je třeba dát si pozor. Tyto zmíním níže v textu.

Nyní příběh z praxe:

Mám známého, teď již i klienta, který cca před 4 roky prodával byt v Praze. Jelikož je takový „spořivý“ nerad utrácí, rozhodl se, že si byt prodá sám. Vzdělání na to má, co mu ale chybí je čas. Chtěl poradit, co všechno má udělat, aby prodej proběhl hladce. Probrala jsem s ním celý postup a on začal na prodeji pracovat. Byt nechal profesionálně nafotit, inzeroval ho na s-realitách a bezrealitky. Zájemců měl spousty, ale bohužel se mu stále kupujícího nedařilo najít. Nakonec „kupujícího“ našel asi po 6 měsících. Od právníka si nechal připravit smluvní dokumentaci, s kupujícím podepsal rezervační smlouvu. Jelikož měl naplánovanou dovolenou, kterou chtěl absolvovat, spolehl se na to, že kupující v mezidobí pošle rezervační zálohu a celý proces prodeje dokončí, jakmile se vrátí z dovolené, tak se i s kupujícím domluvili. A ejhle, co se nestalo, kupující rezervační zálohu neposlal a rozhodně již nehodlal byt koupit, jelikož si v mezičase našel nemovitost jinou. Mému klientovi vznikly relativně vysoké náklady: náklady na právníka, na fotografa, strávený čas prohlídkami, cestování na prohlídky (nebyl pražský). Takže nakonec usoudil, že již nemá čas ani nervy se prodejem zabývat a rozhodl se, že byt prodá přes realitkuJ

Důležité procesy úspěšného prodeje nemovitosti:

  1. Marketing a prezentace nemovitosti – FOTKY PRODÁVAJÍ

Na realitních serverech je možné vidět spoustu nemovitostí, krásných nemovitostí na prodej a u nich opravdu nepěkná prezentace. To už je první chyba. Potřebuji přilákat zájemce, tudíž je třeba si na přípravu nemovitosti a na nafocení dát opravdu záležet, nejlépe vzít si profesionála v oboru, který toto vše pro vás zařídí. Nemovitost nejenom nafotí, ale ještě před tím nemovitost připraví pro focení, tzv.homestaging.

Pokud nebude pěkná prezentace – nebudou zájemci, nebo se jejich počet výrazně sníží.

  1. Kvalitní odhad ceny nemovitosti

Nastavit správně cenu je velmi důležitý faktor úspěšného prodeje, ale zároveň ten nejtěžší. Je zde riziko nastavení nízké prodejní ceny, kdy sice dojde k rychlému prodeji, ale pro nás s utrpenou potencionální ztrátou anebo naopak nastavíme cenu vysokou a potom nemůžeme nemovitost prodat. Je důležité operativně a promptně reagovat na odezvy ze strany zájemců.

Správné nastavení ceny nevychází jen z nabídek, které jsou prezentovány na realitních servrech. Odhad ceny vychází z kvalitní analýzy několika faktorů (posuzuje se např.lokalita, dispozice nemovitosti, atd.), např.realitní makléř má většinou přístup do aplikací, kde zjistí informace o aktuálních cenách skutečně prodaných nemovitostí v dané lokalitě.

  1. Řádně se připravit na prohlídku

Našel se zájemce o prohlídku nabízené nemovitosti. Je důležité se při prohlídce oprostit od osobního přístupu k nemovitosti (člověk má ke svému domovu citovou vazbu, která je často velkou nevýhodou při prodeji).

Nemovitost na prohlídku tedy není nutné jenom uklidit, ale zájemci odprezentovat fakta o nemovitosti věcně a jasně. Při jednání o ceně si trvat na svém. Cenu jsem přeci nastavil správně a jsem o ní přesvědčený!!

  1. Našel jsem si kupujícího, mám to v kapse

Spousta samoprodejců je přesvědčena o tom, že nalezením kupujícího celý další proces je už „v pohodě“, ale tak to není. Nalezením kupujícího teprve celý proces začíná!!

Je třeba připravit veškerou smluvní dokumentaci tak, aby skutečně došlo k tomu, že dostanu po splnění podmínek v kupní smlouvě za prodávanou nemovitost zaplaceno a mohl v klidu spát.

Každého, kdo chce prodat svoji nemovitost na jedné straně nesmírně obdivuji, ale na druhé straně si říkám, že si takový člověk koleduje i o velký průšvih. Je důležité si na startu uvědomit, zda mám dostatek času se dané akci věnovat, zda mám potřebné vědomosti a informace k dané problematicea zda mám odborníka, na kterého se mohu v případě nouze obrátit o pomoc. Anebo se na začátku rozhodnu, že si nastavím cenu, kterou uhradím realitnímu makléři, který za mě vše vyřídí a já budu mít klidné spaní.