Rozhodli jste se prodat Vaši nemovitost, která má určitě milionovou hodnotu.

Spousta lidí udělalo při prodeji své nemovitosti dost chyb a stálo je to spoustu peněz, byť se těchto chyb mohli snadno vyvarovat.

Projděte si níže seznam chyb, na které si dejte při prodeji nemovitosti pozor.

  1. Chyba: Chci to zkusit sám

Myslíte si, že prodat nemovitost, není zase až tak těžké. Copak na tom je? Nemovitost nafotím, napíšu inzerát, vložím na s-reality a zájemci se jenom pohrnou…

Ale ono to tak vždy není. Telefon sice za chvíli začne vyzvánět, ale nejedná se o zájemce, ale většinou o realitní makléře, kteří tento server mají jako zdroj kontaktů. Vaši nemovitost chtějí nabrat do prodeje a slibují Vám hory doly. Mimo jiné i to, že pro Vaši nemovitost mají již potencionálního kupce!

Výsledek: Nakonec zjistíte, že trávíte spoustu času na telefonu, ale žádný skutečný zájemce nepřichází.

  1. Chyba: Prezentace nemovitosti

Pokud chci něco dobře prodat, je potřeba dobře prezentovat. Čím více lidí se o tom dozví, tím je větší pravděpodobnost prodeje. Dnes je již nezbytností profesionální příprava nemovitosti, tzv. homestaging, profesionální fotografie, videoprohlídka, 3D půdorys nemovitosti, tak aby si potencionální zájemce udělal co nejvěrnější představu o nabízené nemovitosti.

Inzerci je nutné dát na několik vhodných prodejních kanálů. Mnohé realitní servery Vám ani neumožní inzerci. Makléř má daleko větší možnost oslovit mnohonásobně více potencionálních zájemců.

Výsledek: Pokud prezentujete sami o vaší nemovitosti se dozví daleko méně zájemců a vy neprodáte anebo prodáte za nižší cenu.

  1. Chyba: Špatné stanovení prodejní ceny

Když stanovíte cenu nízko, sice prodáte, ale pod cenou, takže proděláte. Pokud stanovíte cenu vysoko, nikdo nebude reagovat a vy také proděláte. Budete zlevňovat a zlevňovat! Ale o nemovitost už nebude takový zájem, kdo by si koupil zboží ve výprodeji…

Pokud stanovíte cenu dle nabízených cen nemovitostí na s-realitách, tak to není to pravé ořechové, jelikož nabídková cena je většinou vyšší. Ty prodejní ceny bývají zpravidla o 20-30% nižší. Realitní makléř má přístup do katastru nemovitostí, takže dokáže zjistit skutečnou realizovanou prodejní cenu za srovnatelnou nemovitost v dané lokalitě.

Výsledek: Je tedy zřejmé, že nastavením špatné prodejní ceny, můžete přijít o dost peněz, ale také o spoustu času, než dojde k prodeji.

  1. Chyba: Laické rady

Rádi si necháváte dávat rady od svých známých? Každý Vám jistě řekne, že na prodeji nemovitosti jistě není nic těžkého, byť to sám nikdy nezažil. Co kdyby se Vám rozbilo auto, budete si ho opravovat sami anebo zajedete k odborníkovi? Jistě zvolíte odborníka, a to cena auta není tak vysoká jako cena nemovitosti!

Výsledek: Za rady, které Vám kdokoliv ze známých doporučuje není jakkoliv odpovědný! Vás tato „nezodpovědnost“ ale může připravit o poměrně velký balík peněz.

  1. Chyba: Více makléřů

Další velkou chybou je úvaha o tom, že čím více makléřů bude Vaši nemovitost nabízet, tím pravděpodobnější bude prodej za více peněz. Vžijte se do situace, pokud vy byste kupovali nemovitost a viděli jí nabízet více makléřů, a ještě za rozdílné ceny, jistě byste si pomysleli, že tady je něco v nepořádku. Dalším problémem může být i to, že každý makléř Vám říká, že má potencionálního zájemce, ale každý chce slevu a Vy bohužel nemůžete vědět, zda je to tak či nikoliv. Pokud nemovitost prodává pouze jeden makléř, máte vše jasně pod kontrolou.

Výsledek: Dejte si pozor na to, že nejnižší provize není zárukou prodeje za nejvyšší cenu. V konečné fázi neušetříte. Profesionálové mají svoji cenu! Když budete potřebovat advokáta, také si nevezmete například na rozvod toho nejlevnějšího.

  1. Chyba: Výběr kupujícího a rezervační smlouva

Chcete prodat za nejvyšší cenu? Tak i prohlídky mají svá pravidla. Před prohlídkou je důležité nemovitost připravit, odprezentovat a vyjednávat se zájemci o ceně. Pro makléře se odvíjí výše provize většinou od kupní ceny nemovitosti, takže mu záleží na tom, aby prodal za co nejvíce. Pro Vás na druhou stranu by mohlo být důležité nemovitost konečně prodat, takže byste mohli kývnout i na požadovanou slevu, i když ta nemusí být na místě. Důležité je také co nejdříve podepsat rezervační smlouvu, tak aby zájemce složil rezervační poplatek a už se tak nemohl vyvázat z obchodu.

Výsledek: Pokud půjde skutečně o profesionála vyjedná Vám s kupujícím nejvyšší cenu a zajistí rezervační smlouvu, tak aby byl obchod zdárně uzavřen!

  1. Chyba: Kupní smlouva, úschova peněz

Prodáváte majetek, který má ve vaší rodině zřejmě nejvyšší hodnotu. To není jenom tak! Je důležité, aby veškerou smluvní dokumentaci připravil odborník, právník. Který se specializuje na nemovitostní právo. Pokud tak neučiníte, hazardujete a vašimi penězi!!

Je důležité, aby kupní smlouva obsahovala veškeré nutné náležitosti, aby převod peněz proběhl přes advokátní úschovu a aby byly jasně stanovené podmínky pro výplatu peněz a další náležitosti! Tak aby celá transakce proběhla bezpečně!

Výsledek: Nejednou se stalo, že prodávající neměl ani peníze a ani nemovitost a zůstali mu jen soudní tahanice.

Doporučení

Vyhledejte makléře, za kterého mluví výsledky a spokojení klienti. Sjednejte si s ním schůzku na cca 30 minut a ať Vám prozradí, co dnes obnáší úspěšně prodat nemovitost. Nejdříve si vše zjistěte a pak se správně rozhodněte.

Stejně je to s opravou auta nebo stavbou domu. Vyberte si odborníka, který nese zákonnou odpovědnost za své služby.

V případě jakýchkoliv otázek, mě kontaktujte.