Uvažujete o prodeji nebo koupi bydlení a nevíte co je pro vás výhodnější, zda bydlení v družstevním bytě anebo v bytě v osobním vlastnictví?

V dnešní době je moderní si pořídit bydlení v osobním vlastnictví. Znamená to pro mě, že si bydlení mohu pořídit a z velké části financovat hypotečním úvěrem. Vlastnictví bytu vidím zapsané v Katastru nemovitostí. Byt mohu libovolně pronajímat. Pokud uvažuji o rekonstrukci bytu fakticky k tomu nepotřebuji žádný souhlas a mohu si byt upravit dle libosti.

Bydlení v osobním vlastnictví bývá zpravidla dražší.

Jelikož se bydlení v osobním vlastnictví stává stále nedostupnější především mladým lidem, v nabídce se objevují i nabízené byty novostavby v družstevním vlastnictví. Bývají zpravidla o cca 20% levnější. Vlastníkem družstevního bytu je právnická osoba, bytové družstvo. To je uvedeno v Katastru nemovitostí jako vlastník domu. V bytovém družstvu nájemník bytu je členem družstva, tudíž byt nevlastní, ale vlastní pouze členský podíl. Prodej nebo koupě družstevního bytu tak znamená převod členských práv v družstvu, majitelem zůstává bytové družstvo. Tudíž nemůžete libovolně byt podnajímat, musíte mít písemný souhlas družstva. Nesmíte ani libovolně bez souhlasu družstva provádět jakékoliv úpravy. Pořízení bytové jednotky nelze financovat hypotečním úvěrem, lze pouze pokud družstvo rozhodne, že do 12 měsíců převede byt do osobního vlastnictví, pak si lze v bance vzít tzv.předhypoteční úvěr.

Jaké jsou tedy rozdíly mezi osobním a družstevním bydlením?

Osobní:

PRO:

–     koupit byt může fyzická osoba, právnická osoba (firma) i cizinec

–     byt můžete dále pronajímat bez souhlasu ostatních vlastníků

–    byt můžete financovat hypotékou – lze jej zastavit bance

PROTI:

–     převod bytu na nového vlastníka trvá minimálně 21 dní

–     na byt může být uvalena exekuce a můžete o něj přijít

–     zpravidla bývá dražší cca o 20%

Družstevní:

PRO:

–     převod družstevního podílu je okamžitý (podpisem smlouvy)

–     o družstevní byt nemůžete přijít v exekuci

–      zpravidla bývá levnější cca o 20%

PROTI:

–     byt může koupit jen fyzická osoba, cizinci mají omezení

–    byt můžete podnajímat – jen se souhlasem družstva

–    na pořízení bytu si nemůžete vzít hypotéku

Rozdílů mezi byty v osobním a družstevním vlastnictví je víc, toto jsou jenom ty nejdůležitější.

Pokud si ani v tuto chvíli nejste jisti, jaké bydlení je pro vás výhodnější, případně za jakou cenu prodat váš byt, ozvěte se, rádi Vám poradíme, případně vyhotovíme odhad ceny vaší nemovitosti ZDARMA.