PROČ NEKLESNOU CENY NEMOVITOSTÍ V PRAZE

 

Dostupnost bydlení v Praze se každým rokem zhoršuje a zlepšení bohužel zatím není v dohlednu. Níže uvádím několik důvodů, proč tomu tak je.

 

Ceny bytů v Praze rostou rychleji než rostou příjmy

V roce 2018 dle Eurostatu vzrostly ceny nemovitostí o 12,5% (což bylo 1.místo v Evropě), oproti tomu růst průměrné reálné (očištěné o inflaci) mzdy dle Českého statistického úřadu činil 4,7%.

V roce 2019 vzrostly za prvních 5 měsíců ceny nemovitostí o 9,9% (což je 3.místo). Rychleji rostou jen ceny nemovitostí ve Slovinsku o 18,2% a v Lotyšsku o 11,8%. Oproti tomu růst průměrné reálné mzdy za 1.kvartál činil pouhých 1,9%.

 

Povolování nových staveb

Velký problém se týká též povolování novostaveb. Dle žebříčků Světové banky, která stanovuje index obtížnosti povolování nových staveb, se každým rokem propadáme. V roce 2019 jsme se dostali do top30 zemí, kde toto povolování je nejobtížnější. Za námi jsou země v pásmu Gazy nebo Venezuela, kde již několik měsíců zuří občanské nepokoje.

Nejhorší situace dostupnosti bytů v novostavbách je v Praze. Staví se velmi málo. Je velký problém se získáním veškerých povolení. Další důvod, proč ceny bytů nemohou zlevnit.

 

Chybějí desetitisíce bytů

Dle posledních dostupných informací dle analýzy Central Group bude do roku 2030 v Praze chybět až 100.000 bytů.

Aby byla uspokojena poptávka bylo by potřeba stavět v Praze minimálně 5.000 nových bytů.

V posledních letech se staví ročně cca 3.000 bytů, takže již nyní je v Praze deficit cca 20.000 bytů.

 

Stěhování nových obyvatel

Dalším důvodem, proč nemohou klesat ceny bytů je ten, že v posledních 3 letech se do Prahy dle ČSÚ přistěhovalo cca 30.000 nových obyvatel, ale začalo se stavět pouze cca 10.000 nových bytů.

V současné době jsou nejdražší byty v centru Prahy, kde se cena za 1 m2 pohybuje kolem 175.000 Kč. Na okraji města je cena cca 60.000 – 65.000 Kč/ m2.

 

Od 1.10.2018 platí nová přísnější pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů, tudíž kolikrát jsou lidé nuceni sáhnout po bydlení mimo Prahu. Ale bohužel ani tato skutečnost nedokáže ovlivnit cenu nemovitostí v Praze opačným směrem, tudíž vést ke zlevnění!!!

Dle statistických údajů byl v roce 2018 poskytnut rekordní objem hypotečních úvěrů, a to ve výši 290 mld Kč – jedná se o absolutní rekord v dosavadní historii. V letošním roce za 1.čtvrteletí došlo k poklesu oproti loňskému 1.čtvrtletí o více než 14 mld Kč.

 

Současnou situaci bydlení v Praze odborníci označují za krizovou!!! Spousta lidí proto shání a kupuje bydlení mimo Prahu. A to hlavně z důvodu nedostatku nemovitostí, ale i z důvodů ceny bytů a dostupnosti hypotečních úvěrů.