Často se setkávám s tím, že majitelé nemovitosti se vůbec nehodlají bavit o exkluzivní smlouvě v souvislosti s prodejem jejich nemovitosti. Přijde jim jako velmi výhodné, aby jejich nemovitost nabízelo více realitních kanceláří. Myslí si, čím více makléřů, tím vyšší úspěšnost prodeje. V drtivé většině případů, ale toto neplatí. Pojďme se společně podívat na důvody:

  1. Budete spolupracovat s průměrnými až podprůměrnými makléři

Nejlepší realitní makléři nepracují zadarmo, ale pracují pouze na základě uzavřené exkluzivní smlouvy. Cení si svých kvalit a přidané hodnoty. Raději mají v nabídce současně jen několik málo nemovitostí, ale o to intenzívněji se jim věnují. To znamená, že mají daleko vyšší pravděpodobnost, že Vaší nemovitost prodají daleko dříve a za cenu maximální možnou na trhu.

  1. Makléř nebude investovat peníze ani svůj čas

Pokud bude Vaší nemovitost prodávat více makléřů, tak ti nebudou zbytečně investovat svoje peníze ani čas navíc. Dost pravděpodobné je, že Vaši nemovitost nafotí mobilem a na realitní server pouze vyvěsí a bude doufat, že bude mít štěstí a danou nemovitost zrovna prodá on. Pokud budete spolupracovat na základě exkluzivní smlouvy, tak makléř bude mít velký zájem Vaší nemovitost profesionálně prezentovat. V dnešní době existuje spoustu způsobů jak skvěle nemovitost odprezentovat a prodat jí velmi brzy a za maximální cenu.

Mezi dané způsoby prezentace patří:

  • Homestaging – úprava nemovitosti před focením
  • Nafocení nemovitosti profesionálním fotografem
  • Vytvoření 3D půdorysu nemovitosti profesionálním grafikem
  • U dražších nemovitostí vlastní webové stránky, videoprezentace, případně i virtuální realita (možnost prohlídky nemovitosti pomocí 3D brýli pro virtuální realitu)
  1. Nemovitost nebude v očích zájemců důvěryhodná

Většina realitních kanceláří inzeruje na stejných realitních serverech s omezeným dosahem. Většinou tedy neplatí, pokud danou nemovitost nabízí více realitních kanceláří, uvidí jí více potencionálních kupců. Ba naopak, efekt je velmi negativní. Co byste si mysleli Vy, kdybyste byli v pozici zájemce o koupi nemovitosti a danou nemovitost byste viděli nabízet několikrát a pokaždé za jinou cenu? Vzbuzovala by tato nemovitost ve Vás důvěru? Chtěli byste si jí koupit? Asi ne, že ano. Proto je opět lepší spolupracovat s jednou realitní kanceláří.

  1. Makléř nebude hájit vaše zájmy

Realitní makléři bez exkluzivní spolupráce dost často nehájí zájmy svého klienta. Pokud takovýto makléř nalezne kupce, bude chtít prodat nemovitost za každou cenu, aby ho nepředběhl konkurenční makléř a nepřišel tak o provizi. Díky tomu prodá Vaší nemovitost tzv.pod cenou. Nebude určitě bojovat o to, aby nemovitost prodal za maximální možnou cenu na trhu.

Výhodnost uzavření exkluzivní smlouvy platí však pouze pro ty nejlepší realitní makléře. Uzavírat exkluzivní smlouvu s neprověřenou realitní kanceláří se vám naopak může vymstít. Proto realitního makléře vždy pečlivě vybírejte.