Prodávající upřednostňují prodej své nemovitosti přes více realitních kanceláří. Pokusím se vám v článku popsat výhody a nevýhody takového prodeje.

Pokud se rozhodnete prodávat svoji nemovitost přes více realitních kanceláří, tak byste měli mít s každou z nich uzavřenou nevýhradní zprostředkovatelskou smlouvu tak jak realitním zprostředkovatelům nařizuje § 9 odst. 2 Realitního zákona. Bez písemné smlouvy nesmí realitní zprostředkovatel vaši nemovitost nabízet na trhu.

Rozhodně bych byla na pozoru, pokud realitní kancelář přesto nabízí vaši nemovitost na trhu bez uzavřené smlouvy, tak je dost pravděpodobné, že u ní mohou být i další problémy s respektováním zákonů.

Výhody nevýhradní smlouvy pro prodávajícího

 1. Nemovitost si můžete prodávat sami – tzn.pokud si najdete sami kupce, nemáte vůči žádné realitní kanceláři závazky. Nehrozí vám tudíž, pokud narazíte na neschopného makléře, se kterým máte uzavřenou exkluzívní smlouvu, že vás bude blokovat
 2. Rychlejší prodej (možná u levnějších nemovitostí) – prodej přes více realitních kanceláří může uspíšit prodej. Realitní kanceláře vzájemně soutěží, tak aby to byli právě oni, kdo prodají a inkasují provizi. Ale pozor!!! Rychlý prodej je téměř vždy na úkor nižší ceny nemovitosti a kvality realitních služeb.

Výhody nevýhradní smlouvy pro kupujícího

 1. Můžete si vybrat přes koho koupíte – nemovitost můžete koupit přes makléře, který je vám sympatičtější anebo pracuje pro renomovanější realitní kancelář
 2. Větší šance koupit nemovitost za nižší cenu – jelikož mezi sebou makléři soutěží, pak chtějí za každou cenu prodat a dost často na úkor ceny, jelikož chtějí realizovat alespoň nějakou provizi. Přesvědčují prodávajícího, že mají kupujícího a žádný jiný být nemusí a prodávající dost často s vidinou rychlého prodeje podlehne tlaku a nemovitost prodá levněji.

Na konkurenci mezi makléři nejvíce vydělávají kupující na úkor prodávajících a realitních zprostředkovatelů. V tom je největší rozdíl od výhradního prodeje nemovitosti, při kterém má makléř mnohem větší možnosti udržet pro prodávajícího vyšší cenu nemovitosti.

Nevýhody nevýhradní smlouvy pro prodávajícího

 1. Konkurence mezi makléři – makléři mezi sebou soutěží o kupující, a to vede k postupnému snižování kupní ceny nemovitosti. Nejdříve snižují cenu na úkor vlastní provize a poté tlačí do snížení ceny i prodávajícího, proto aby právě oni prodali a inkasovali provizi.
 2. Makléři nemají důvod a nejsou ochotni do prodeje tolik investovat – makléř má mnohem menší jistotu, že uzavře obchod než v případě exkluzívního prodeje. V případě nevýhradního prodeje makléř nemá motivaci investovat peníze do pořádného marketingu a inzerce nemovitosti. Pro inzerci nemovitosti je potřeba jí připravit, udělat homestaging, profesionálně nafotit, natočit videoprohlídku, nechat vyhotovit 3D půdorys a spoustu dalších aktivit s tím spojených, které stojí peníze, ale na druhou stranu velmi pomohou nemovitost prodat co nejrychleji a za co nejvyšší cenu. V případě, že makléř neví, zda obchod uzavře, protože nemovitost nabízí ještě další tři makléři, pak samozřejmě investovat peníze nechce a nebude.
 3. Makléř nehájí a ani nemůže hájit zájmy prodávajícího – u nevýhradní smlouvy to není možné. Stále je tu velký tlak na slevu. Pokud kupující apeluje na makléře, aby mu nabídl slevu a on nesouhlasí, půjde za jiným makléřem, který danou nemovitost nabízí a tam si slevu vyjedná, protože chce za každou cenu prodat, aby nepřišel o provizi.
 4. Makléř není ochoten spolupracovat s jinými makléři – v každém z makléřů vidí svojí konkurenci, proto není ochoten v případě, že jiný makléř přivede kupujícího se s ním domluvit na spolupráci. Bojí se, aby mu daný makléř zakázku nepřebral.
 5. Makléř nemůže zorganizovat aukci (prodej nejvyšší cenové nabídce) – v dnešní době velmi využívaný způsob prodeje nemovitosti. Jelikož je na trhu s nemovitostmi převis na straně poptávky, lze tímto způsobem pro prodávajícího získat velmi zajímavé navýšení kupní ceny. Ale toto je možné pouze v případě výhradního zastoupení. Takže pokud prodáváte bez exkluzivní smlouvy přes více makléřů tento způsob prodeje pak není možný.

Nevýhody nevýhradní smlouvy pro kupujícího

 1. Menší jistota – jelikož nemovitost nabízí více makléřů nemáte jistotu, zda již jiný z nich nemovitost nerezervoval, takže nevíte, pokud se s makléřem domluvíte, že nemovitost je ještě stále volná a tudíž, zda můžete podepsat rezervační smlouvu.
 2. Menší důvěryhodnost nemovitosti – nemovitost prezentovaná více realitními kancelářemi působí v očích kupujících méně důvěryhodně. Každý z makléřů přistupuje k prezentaci nemovitosti svým způsobem, takže i prezentace některých makléřů nemusí být pěkná a údaje nemusí být úplně pravdivé.
 3. Horší prezentace nemovitosti – jak jsem již zmiňovala, jelikož si makléři mezi sebou konkurují a tudíž nemají jistotu, že to budou právě oni, kdo prodají, nehodlají do prezentace nemovitosti vložit zasloužené peníze, a proto také prezentace některých makléřů není úplně přívětivá. Chybí například homestaging nemovitosti, profesionální fotografie, video prohlídka, 3D půdorys a další standardy pro profesionální prezentaci nemovitosti.

Ještě je třeba si také uvědomit, že pro vás jako prodávajícího prodej nemovitosti po své vlastní ose nebo bez smlouvy s výhradním zastoupením znamená více práce!

 • Více administrativy
 • Více práce se zařizováním podkladů
 • Více času stráveného na prohlídkách
 • Horší servis realitní kanceláře
 • Nebudete mít přehled o tom, jaký je zájem o vaši nemovitost
 • Téměř žádná důvěra mezi vámi a realitním makléřem

Pokud ale máte čas a baví vás práce s lidmi pak prodej po vlastní ose vyzkoušejte a uvidíte. Pokud zjistíte, že je lepší si vzít odborníka, můžete se na nás s důvěrou obrátit.