Máme za sebou 6 měsíců, co vláda v souvislosti s koronavirem zavedla restriktivní opatření a poté pomoc firmám a živnostníkům. Postupně došlo k rozvolňování opatření a nyní to vypadá, že vláda opět přistupuje k dalším opatřením v souvislosti se šířením koronaviru. Každodenní čísla nakažených se zvyšují. Zároveň ale končí podpůrná opatření firmám a živnostníkům. Není tajemstvím, že cca třetina firem bude propouštět a další zvažují….

Ceny nemovitostí nejvíc ovlivňuje nabídka a poptávka na realitním trhu. Nabídka je v tomto případě bytový fond, tedy starší i nové byty k prodeji. Poptávku určují tři hlavní faktory: počet obyvatel, průměrná mzda a dostupnost hypotečních úvěrů. V Česku rostly ceny nemovitostí mnoho let, a to dvakrát rychleji ve srovnání se zbytkem EU (meziročně cca o 8-9%). V Praze se dokonce zvyšovaly ceny nejrychleji ze všech evropských hlavních měst (v roce 2019 cca o 22%).

Praha má obecně velký problém s nedostatkem bytů. Aktuálně chybí v hlavním městě cca 20 tisíc bytů. Pokud se ale nezmění současné trendy, bude v Praze chybět za 10 let až 100 tisíc bytů. Ačkoliv koronavirová krize nepochybně zasáhne i ceny bytů v Praze, dlouhodobě ceny určitě porostou. Myslíme si, že za pět let určitě mohou vyšplhat ještě na vyšší úroveň, než jaké dosahovaly před krizí. Počet obyvatel Prahy a lidí, kteří zde budou zaměstnaní se bude jistě nadále zvyšovat.

Za červenec letošního roku přibylo v Praze do prodeje pouze pár desítek nových bytů. Což představuje extrémně nízký počet. Česká republika má velký problém se stavebním řízením. Průměrná délka stavebního řízení dosahuje cca 5,4 roku, což nás řadí na 157.místo mezi země jako je Honduras nebo Kamerun (vyplývá ze zprávy Světové banky). Nový stavební zákon, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Podle MMR by se mělo povolovací řízení u staveb zkrátit na jeden rok. Věcný návrh nového stavebního zákona schválila v červnu vláda. Zákon by měl platit od roku 2021. Návrh počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí, tzv EIA sloučí do jednotného povolovacího řízení. Tento krok by mohl pomoci ke zlepšení situace na trhu nových bytů.

Předpokládáme, že po skončení podpory státu pro firmy dojde k propouštění, a tudíž ke zvyšování nezaměstnanosti. Již nyní zaznamenáváme trend snižování pracovního úvazku i snižování fixních mezd. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Toto bude mít v horizontu několika měsíců i krátkodobý dopad na snižování cen nemovitostí, jelikož někteří lidé se dostanou do finančních problému a budou nuceni prodat svoji nemovitost.

Co se týká pronájmů v Praze. Došlo k poklesu cen pronajímaných nemovitostí. Aktuálně je těžké tento trend predikovat, jelikož je možné, že někteří majitelé investičních bytů, kterým se nepodařilo byt pronajmout, budou prodávat, jiní možná půjdou ještě s cenou dolů. Aktuálně je v Praze k pronájmu téměř 8 tisíc bytů. Vše asi závisí na tom, jak se bude vyvíjet situace s koronavirem, zda opět postupně nedojde k uzavření hranic, stejně jako již zavedlo Maďarsko.

Pokud jste se dostali do tíživé finanční situace anebo přemýšlíte o prodeji Vaší nemovitosti a potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit…..